Wróć na portal Mindly.pl 

lub przejdź na portal: Psy24.pl
 

REKLAMA:  

 


 

rozmiar czcionki A A A
czytano 2172 razy

Mokra czy sucha karma dla psa? Jaką wybrać?

Wybór właściwego sposobu żywienia psów jest niezwykle ważny, gdyż wpływa na ogólną kondycję i stan zdrowia pupila. Większość właścicieli skłania się ku gotowej karmie, ma ona wiele zalet, jest bogata w składniki odżywcze, a do tego łatwa w stosowaniu. Przygotowując pokarm dla psów w domu, należy liczyć się też z większymi kosztami. Wybierając gotową karmę, można wręcz dostać zawrotu głowy od mnogości opcji. Wiele osób zastanawia się, czy lepiej wybrać karmę suchą, czy też mokrą?

Karma mokra - dla psów wybrednych i otyłych

Karma mokra jest mniej popularna od karmy suchej. Ma na to wpływ przede wszystkim wyższa jej cena. Mokre karmy dla psów zazwyczaj są też mniej poręczne w przechowywaniu - puszki zajmują sporo miejsca, a raz otwarta karma powinna być przechowywana w chłodnym miejscu aż do następnego posiłku.

Jest ona jednak doskonałym wyborem dla psów wybrednych. Psy posługują się głównie zmysłem powonienia, a karma z puszki zazwyczaj pachnie bardzo intensywnie, co zachęca je do jedzenia. Dodatkowo ma miękką, łatwą do pogryzienia strukturę, więc pies nie męczy się podczas gryzienia - z tego też powodu podaje się ją częściej szczeniętom i starszym psom, które mają problemy ze zgryzem.

Mokre posiłki są także doskonałym wyborem dla psów otyłych. Mokra karma jest mniej kaloryczna od suchej, ale bardziej objętościowa, dzięki temu pies czuje się dłużej nasycony, nawet jeśli zjadła relatywnie niewiele kalorii.

Karma sucha - wygoda i zdrowy zgryz

Karma sucha jest najpopularniejszym wyborem wśród właścicieli czworonogów. Ma wiele zalet, przede wszystkim z łatwością można ją dozować, nie psuje się nawet wtedy, kiedy pozostaje otwarta przez długi czas, można ją przechowywać w temperaturze pokojowej. Dodatkowo cena jest niższa, niż w przypadku mokrej karmy. Gryzienie karmy wpływa pozytywnie na stan uzębienia psów i pozwala pozbyć się nadmiaru kamienia.

Właściciele psów muszą jednak pamiętać, że jest to w pewien sposób “koncentrat” karmy, która ma sporo kalorii. Bardzo łatwo przesadzić i doprowadzić do otyłości u psa, który karmiony jest suchą karmą. Należy więc podawać ją ostrożnie i nie przekraczać zalecanych dobowych dawek. Czasami jest to jednak utrudnione, bo pies mimo zjedzenia swojej porcji, nadal odczuwa lekki głód. W takiej sytuacji lepiej podawać mu karmę uprzednio namoczoną, dzięki czemu zwiększy się znacznie jej objętość.

Łączenie karmy mokrej i suchej

Czy warto w codziennym żywieniu psa łączyć karmę mokrą i suchą? Tak, o ile jest to robione codziennie, a proporcje są stałe. Częste zmiany w sposobie żywienia mogą doprowadzić do różnych sensacji żołądkowych. Najlepszym rozwiązaniem jest traktować jeden rodzaj karmy jako podstawowy, a drugi tylko jako uzupełnienie. Dzięki temu można mieć lepszą kontrolę nad tym, ile kalorii dziennie przyjmuje pies.

Finalnie wybór sposobu żywienia zależy też od… psa! Czasami nasi pupile mają określone preferencje żywieniowe i niechętnie sięgają po inne rozwiązania. Zamiast zmuszać psa do jedzenia rzeczy, które mu po prostu nie smakują, lepiej zmienić sposób karmienia na taki, który najbardziej mu odpowiada.

 

Artykuł został przygotowany przez firmę handlową JOL-MET, która zajmuje się kompleksowym zaopatrzeniem rolników w maszyny i akcesoria rolnicze oraz środki ochrony roślin.





Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji BERNARDYNY.wortale.net.



Dodaj komentarz