Wróć na portal Mindly.pl 

lub przejdź na portal: Psy24.pl
 

REKLAMA:  

 


 

rozmiar czcionki A A A
czytano 325 razy

Wpływ suplementacji na zdrowie psa

Dieta każdego psa powinna zostać indywidualnie dobrana, tak aby spełniała ona wszelkie potrzeby pupila. Niemniej jednak, w niektórych sytuacjach konieczne okazuje się suplementowanie pewnych składników odżywczych, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie organizmu psa. W jaki sposób suplementy diety mogą wpływać na jego zdrowie?

Rola suplementów diety w żywieniu psów

Witaminy dla psa pomagają przede wszystkim uzupełniać niedobory, które powstały na skutek niewłaściwej diety czy przebytych chorób. Suplementację zaleca się psom, które mają problemy ze stawami, w niedawnym czasie przeszły operację lub zabieg czy też przechodzą okres intensywnego linienia. Witaminy dla szczeniaka wspomagają jego rozwój, natomiast witaminy dla psa seniora wspierają go w walce z chorobami typowymi dla wieku podeszłego, które powodują na przykład problemy z chodzeniem. Warto mieć świadomość, że suplementy diety nie działają z dnia na dzień - konieczne jest ich regularne podawanie, a pierwsze efekty zwykle można zauważyć dopiero po około dwóch tygodniach.

Jakie witaminy dla psów warto wybierać?

O doborze konkretnych preparatów witaminowych, które będziemy podawać pupilowi, decyduje lekarz weterynarii. To on, po szczegółowym przebadaniu psa oraz zapoznaniu się z historią choroby, zaleci podawanie środków mono witaminowych bądź multiwitaminowych. Pierwsze z nich zawierają w swoim składzie pojedyncze witaminy, a ich przyjmowanie zaleca się, gdy mamy do czynienia z drobnymi niedoborami. Tymczasem preparaty multiwitaminowe będą dobrym wyborem w momencie, gdy pies cierpi na liczne niedobory, niedawno przeszedł operację lub zabieg albo wymaga wspomagania w walce z konkretną chorobą. Suplementy diety należy podawać psu zgodnie z zaleceniami lekarza, bowiem w niektórych przypadkach mogą one przynosić nie tylko pozytywne efekty, ale i skutki uboczne. Nadmiar witamin w diecie psa nie jest korzystny, dlatego też nie należy przekraczać zalecanej, dziennej dawki.

Po czym poznać, że pies potrzebuje suplementów?

Właściciele czworonogów, którzy podejrzewają, że ich pies może potrzebować suplementacji, powinni jak najszybciej zgłosić się z nim do lekarza. Jakie objawy mogą zaniepokoić? Przede wszystkim matowa, wypadająca w większych ilościach niż zazwyczaj, sierść. Kolejną oznaką są reakcje skórne, które mogą świadczyć o chorobie bądź o niedoborach. Niechęć do zabawy czy nadmierna senność także stanowią sygnały ostrzegawcze. Czasami wystarczy kilkutygodniowa suplementacja, aby pupil mógł wrócić do formy, choć w niektórych przypadkach potrzeba nieco więcej czasu.

Artykuł partnera.





Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji BERNARDYNY.wortale.net.



Dodaj komentarz