Wróć na portal Mindly.pl 

lub przejdź na portal: Psy24.pl
 

REKLAMA:  

 


 

rozmiar czcionki A A A
czytano 1694 razy

Kupno rasowego psa - na co zwrócić uwagę?

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, a przynajmniej tak twierdzi bardzo wielu ludzi. Jednak decyzję o przygarnięciu czworonoga należy podjąć odpowiedzialnie i rozmysłem, pamiętając, że jest to żywe stworzenie, które bardzo przywiązuje się do człowieka. Jeżeli zdecydujesz już, że chcesz powiększyć swoją rodzinę o psiaka, następnym krokiem będzie decyzja – jakiej rasy ma być pies. Oczywiście to kwestia bardzo indywidualna, jednak trzeba pamiętać, by nie wybierać rasy psa jedynie na podstawie jego wyglądu – różne rasy mają różne wymagania, potrzeby i stosunek do ludzi czy dzieci.

Gdy zdecydujesz już jakiego pieska chcesz przygarnąć, należałoby udać się do hodowli i przywieźć czworonoga do nowego domu. Nie jest to jednak takie proste – może się bowiem zdarzyć, że złe warunki czy podejście, które panowały w danej hodowli negatywnie wpłynęły na szczeniaka (problemy zdrowotne lub natury socjalizacyjnej). Niestety nie zdajemy sobie sprawy na to, na co powinniśmy zwrócić uwagę, by mieć pewność, że dana hodowla jest odpowiednia, a psy są zadbane, zdrowe i szczęśliwe. Oto kilka rzeczy, które należy sprawdzić zanim przygarniemy psa z hodowli.

  1. Po pierwsze przynależność danej hodowli do Związku Kynologicznego. To podstawowa sprawa na którą należy zwrócić uwagę. Taka przynależność nie gwarantuje w 100%, że psiaki są zdrowe, jednak jej brak powinien być istotnym sygnałem ostrzegawczym. Poszukujesz rasowego psa? Znajdziesz go na www.psiaki.net/ogloszenia.
  2. Sprawdź też warunki w jakich przebywają zwierzaki. Ważna będzie higiena (zwłaszcza w kojcach), ilość ruchu jaką mają szczeniaki, to z jakiego wybiegu korzystają oraz chyba najważniejsze – czy spożywają karmę dobrej jakości.
  3. Może się to wydać trywialne, ale warto zwrócić uwagę na odchody – to one najlepiej wskazują na stan zdrowia psa. Zwróć uwagę czy są uformowane, a może wodniste? Czy w kale nie ma krwi? Jeżeli któryś z tych aspektów cię zaniepokoi, dwa razy zastanów się nad kupnem psa w takiej hodowli.
  4. Zobacz rodziców szczenięcia. Zwróć uwagę zwłaszcza na matkę – jej stan zdrowia, stosunek do ludzi i szczeniąt. Bardzo ważne jest też, by młode miały dostęp to matki. Najlepiej jeżeli rodzice mają więcej niż 18 miesięcy.
  5. Nie jest absolutna reguła, jednak najlepsze i najbardziej renomowane hodowle zajmują się najczęściej jedną rasą. Bardzo trudno jest odpowiednio zadbać o psy z kilku różnych ras w tym samym czasie.
  6. Dowiedz się czy szczenię było socjalizowane. Psy już w pierwszych kilku miesiącach życia kształtują swój charakter - to w tym czasie powinien poznać wszystko z czym będzie miał później styczność na co dzień – zabawki, inne psy, maszyny, dźwięki, zabiegi pielęgnacyjne czy medyczne itd.
  7. Warto dowiedzieć się czy jest pierwszy miot danej suki, jeżeli nie, to kiedy był poprzedni – suczka nie powinna rodzić częściej niż raz w roku.
  8. Zwróć też uwagę na książeczkę zdrowia psa – najważniejsze w przypadku szczeniąt będzie odrobaczanie – musi odbywać się regularnie, by szczeniak nie miał później problemów chociażby z pchłami.
  9. Nie ma to bezpośredniej styczności z samymi psiakami, jednak dobrą praktyką będzie podpisanie umowy, która ureguluje zakres odpowiedzialności i obowiązków obu stron, tak by ewentualne problemy psiaka nie przełożyły się na wasz domowy budżet – usługi weterynaryjne są bardzo drogie.

Informacja prasowa.

Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji BERNARDYNY.wortale.net.Dodaj komentarz